Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Koncept minuloročného albumu „Palace Of Mirrors“ bol od začiatku širší, než cédéčko. DVD so živým záznamom celého albumu, koncipované ako film, natočený na základe kratučkej sci-fi poviedky „Horse Coffin“ („Rakva v tvare koňa“) z kuchyne Tima Smolensa a režiséra Chipa Yamadu, na seba nenechalo dlho čakať.
Bohužiaľ, miesto podporenia celého projektu výpravnou a prepracovanou show „Palace Of Mirrors Live“ ukazuje, že ESTRADASPHERE sú stále len „low-budget“ študentským vtípkom, zhodou okolností majstrovsky zahraným. Kým CD si zaslúžene získalo pozitívne ohlasy, DVD zlyháva práve v tom, čím by toto médium malo hudbu obohatiť.
Koncert, umiestnený do stiesneného santacruzského klubu, nedal veľa priestoru na kreatívnu kameru a dojmu nepomohli ani statickí muzikanti – vedecké plášte Tima Smolensa a Jasona Schimmela a lunaparkové okuliare trúbkara a huslistu Timba Harrisa sú málo na to, aby sa dalo hovoriť o pódiovej show. Skutočný problém však tkvie v nasnímaní. Záznam nezriedka naráža na technické limity kamery, stráca sa ostrosť a pritmavý obraz trpí kompresnými artefaktami – skrátka sa nie je veľmi na čo pozerať. I keď po notoricky známej „Smuggled Mutation“ sa pódium presvetlí a situácia sa výrazne lepší, bolo by alibistické hovoriť o spokojnosti. Hudobne pritom ESTRADASPHERE nie je čo vytknúť, aj keď výkon celej skupiny nie je úplne stopercentný a v šialenom guláši s ingredienciami od klezmeru po deathmetal sa zopár falošných alebo odfláknutých tónov nájde. Centrálnou postavou – okrem Timba Harrisa, ktorého si kamera všíma najviac – je v svojich sólo partoch Kevin Kmetz, ktorého exotický šamisen dostáva zaslúžene nemalý priestor.
Samotný „film“ je viac-menej sledom nezriedka statických obrazov a na aspoň čiastočné pochopenie príbehu, v ktorom hrá sama skupina, si treba polistovať v booklete. Jeho vizuálna stránka opäť trpí slabou kamerou – projekciu je ťažké zachytiť v celej šírke (nezvyklé, symetricky umiestnené plátna akoby vystupujúce spoza hudobníkov kameramanovi nepomáhajú) a prelínačky, v ktorých je obraz v popredí, pôsobia len ako dekorácia. Je možné, že si hru ESTRADASPHERE dokážete vychutnať aj napriek spomínaným machuliam, ak sa však vyžívate v hľadaní detailov oproti štúdiovej verzii (je ich dosť – od odlišných aranží až po zmeny v trackliste), možno bude lepšie vypnúť obraz. Je ťažké udržať pozornosť, keď projekcia príliš neupúta a muzikantom na prsty takisto nie je vidno.
Bonusom je hodinový „otvárací set“, v ktorého prvej polovici si ESTRADASPHERE podali klasické filmové melódie (z Felliniho filmu „Giulietta a duchovia“ či „Závratu“ Alfreda Hitchcocka), jazzové klasiky i Frédérica Chopina. Druhá polovica rovnako problematicky zosnímaného vystúpenia začína kovbojskou skladbou „American Tough“ (jedinou spievanou), v ktorej ESTRADASPHERE ukazujú presne ten zmysel pre hravosť, vtip a iróniu, ktorým sa preslávili. Záverečná „Hunger Strike“ z debutu „It’s Understood“ trvá neznesiteľnú polhodinu a od nosného motívu sa vydáva do početných improvizácií prekladaných povedomými úryvkami a citáciami, aby sa s ním pretla len párkrát. Niečo pre zberateľov a bezhraničných obdivovateľov chlapíkov zo Santa Cruz, rovnako ako dokument, na ploche dvoch desiatok minút sledujúci kapelu na turné, v ich vlastnom štúdiu i „len tak“.
DVD „Palace Of Mirrors Live“ sklamalo tým, koľko ostáva dlžné potenciálu, ktorým celý materiál a jeho interpreti disponujú. Hudba na kotúčiku obsiahnutá si už svoje detailné hodnotenie na Metalopolis vyslúžila, takže verdikt patrí striktne videu – a to je sotva priemerné.
1. Juliet Of The Spirits (Faccette Scintillante & Amore Pertutti) [Nino Rota]
2. Vertigo (Scene d'Amour) [Bernard Hermann]
3. Fantasy Impromptu [Frédéric Chopin]
4. Introduction et Rondo Capriccioso [Camille Saint-Säens]
5. Tempus Fugit [Bud Powell]
6. Mean Old World [Sam Cooke and THE SOUL STIRRERS]
7. American Tough
8. Hunger Strike
9. Palace Of Mirrors
10. The Return
11. The Debutante
12. A Corporate Merger
13. The Terrible Beautypower Of Meow
14. The Colossal Risk Of Clusion
15. The Unfolding Pause On The Threshold
16. Smuggled Mutation
17. Those Who Know...
18. The Flower Garden Of An Evil Man
19. Unicorns & Rainbows [FOXYCOCK]
20. Palace Of Mirrors (reprise)
Diskografie
Palace Of Mirrors Live (DVD) (2007) Palace Of Mirrors (2006) These Are The Days (DVD) (2005) Passion For Life (2004) Quadropus (2003) Buck Fever (2001) The Silent Elk Of Yesterday (EP) (2001) These Are The Days (VHS) (2000) It's Understood (2000)
DALŠÍ INFORMACE
Vydáno: 2007 Vydavatel: The End Records Stopáž: 160 min.
Produkce: Tim Smolens
Réžia a strih: Chip Yamada Bonus dokument o kapele (20 min.)
Kytarista Wes Thrailkill se svými druhy předvádí další instrumentální divočinu, která kromě metalové progrese nabízí i odbočky do mathrocku, djentu, nebo dokonce i elektroniky. Fanoušky kytarových hrdinů typu PLINI určitě potěší.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.